W Siedlcach obchody 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyły się 12 kwietnia. Rozpoczęła je o godzinie 9:00 Msza św. w kościele pw. Św. Stanisława BM w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz wszystkich pomordowanych przez NKWD.

O godzinie 10.00 rozpoczęły się uroczystości pod Tablicą Katyńską, wmurowaną w ścianie kościoła pw. Św. Stanisława BM. Poza mieszkańcami Miasta, w intencji zamordowanych w 1940 roku polskich żołnierzy zebrały się liczne poczty sztandarowe siedleckich szkół i instytucji, władze samorządowe Siedlec, na czele z prezydentem Andrzejem Sitnikiem i przewodniczącym Rady Miasta Henrykiem Niedziółką, reprezentanci wojska i służb mundurowych, przedstawiciele siedleckiej Rodziny Katyńskiej i innych stowarzyszeń patriotycznych, nauczyciele oraz radni miejscy.

Odśpiewano Hymn państwowy, złożono wieńce i wiązanki kwiatów, zapalono znicze pamięci. Odczytano liczącą 155 nazwisk tzw. Siedlecką Listę Katyńską – nazwiska oficerów i żołnierzy pochodzących z Siedlec, którzy zostali zgładzeni w obozach w Katyniu, Miednoje i Piatichatkach.

Wieńce, wiązanki kwiatów i znicze pamięci zapalono również przy Pomniku Sybiraków przy kościele pw. Św. Stanisława oraz tablicą upamiętniającą 16 żołnierzy podziemia niepodległościowego zamordowanych w nocy z 12 na 13 kwietnia 1945 r. przez funkcjonariuszy PUBP w Siedlcach (ul. Piłsudskiego 4) a także na Cmentarzu Centralnym pod Krzyżem Katyńskim oraz na grobie „Szesnastu”.

Pięknym i niepowtarzalnym akcentem obchodów był wykład „Ofiary zbrodni katyńskich rodem z Podlasia” ¬przeprowadzony przez dr. Rafała Roguskiego (UPH) w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach a także występ Martyny Wójcik, wokalistki zespołu Małe Sweet Angels oraz Studia Piosenki Singers.

Zbrodnia, która została dokonana na polskim narodzie zmieniła historię oraz duszę naszego kraju w sposób zasadniczy. Jest to bardzo głęboka i niezabliźniona dotąd rana.

źródło: www.siedlce.pl / UM Siedlce